info@wellnesskucko.hu

+3670/362-2976

Mogyoró virágzással kezdődik az allergiaszezon.

Mogyoró virágzással kezdődik az allergiaszezon.

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük, ilyenek például a pollen, állati szőrök, atkák, penészspórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, nehézfémek stb. A tünetek nagymértékben változnak attól függően, hogy milyen szervben történik az allergiás reakció. Így azok az allergének, melyek levegő által terjednek (mint például a pollen vagy az atkák) a légutak és a szem szaruhártyájának a gyulladását …

Bővebben

Cirkadián ritmusunk…….avagy az óraátállítás buktatói.

Biológiai óra,cirkadián ritmus.

Korábbi bejegyzéseimben már írtam a “boldogsághormonokról“, azok szervezetünkre gyakorolt hatásáról, funkcióikról.  A testünkre folyamatosan hatást gyakorló endokrin károsítók (nehézfémek, vegyianyagok, rovarírtó és gyomírtószerek, növényvédők, elektromágneses sugárzások, stb), jelenléte az életünkben, sok esetben súlyos következményeket idézhet elő, a nem megfelelő hormontermelés miatt. A nem elegendő mennyiségű  melatonin (ami az alvási ciklusok szabályozásáért felelős) termelődés esetén, és a …

Bővebben

“Mogyoróvajas mennyország” banános fehérjeshake .

Fehérjeshake.

A rövidebb őszi, téli napokon ,sokan keresik fel a fitnesz és kondi termeket .A szabad levegőn kevesebb időt lehet aktív testmozgással tölteni , viszont testünknek feltétlenül szüksége van a megfelelő mozgás mennyiségre . Egy megfelelően végrehajtott edzés program után , szervezetünk megérdemel némi kényeztetést egy gazdag , mogyorós fehérjeshake formájában . Lássuk a hozzávalókat : …

Bővebben

Gyömbéres – fűszeres banánkenyér .

Banánkenyér.

A szép és jó időjárás ellenére , már az ősz közepén járunk . A nappalok folyamatosan rövidülnek , egyre nagyobb teret nyer az sötétebb időszak. Biztosan jólesik mindenkinek ilyenkor bevackoli, egy jó meleg zugba , egy finom mentás forrócsokival ,töltődni és megnyugodni a napi feszített tempó után .Ehhez szeretnék még egy finom receptet közreadni ,egy …

Bővebben

Dopamin , ismét egy boldogsághormon.

Neurotranszmitter.

Dopamin egy a testben termelődő vegyület, mely a szervezet mindkét jelátviteli rendszerében (a hormon- és idegrendszerben) szerepet játszik. Az idegrendszerben neuroendokrin-transzmitteri és neurotranszmitteri szerepet tölt be, aktiválva a dopamin-receptorokat. Az agyban neurohormonként és idegsejtek közötti ingerületátvivő vegyületként van jelen (azaz neurotranszmitter). Az emlősök központi idegrendszerben négy fő forrása van: a ventrális tegmentális terület (VTA), a feketeállomány (substantia nigra), a retrorubrális terület és a hipotalamusz. Emellett a retinában is megtalálható. …

Bővebben

Testünk salaktalanító hálózata……

Lymphatic System.

Bővebben a nyirok rendszerről. A nyirokkeringés egyrészt kiegészíti a vénás keringést a szövetközötti folyadék elvezetésében, másrészt a nyirokerek útjába iktatott szűrők – a nyirokcsomók – és az egész nyirokrendszer részeként fontos alkotórészei a szervezet védekezőrendszerének. A kapillárisfalon át az anyagtranszport diffúzióval vagy filtrációval történhet: A gázok és a zsíroldékony anyagok (lipidek) jutnak át az érfalon. Az áramlás iránya a nyomásviszonyoknak megfelelően a kapillárisból …

Bővebben

Borsmenta , a hűsen frissítő élmény .

Peppermint.

A borsmenta (Mentha × piperita) fűszer- és gyógynövény, az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családján belül a Menta (Mentha) nemzetségbe tartozik. Egyéb nevei: borsosmenta, angol menta, mithen menta. Valószínűleg a vízi menta (Mentha aquatica) és a fodormenta (Mentha spicata) fajok hibridje. (A fodormentaként ismert növény a M. spicata var. crispata.) Nevében a “bors” szó a növénye erős, borsos ízére utal, míg a “menta” Menthe görög nimfa nevéből ered. Fontos illóolajtartalmú növény. A friss növény 0,20-0,25% illóolajat tartalmaz, ennek fő alkotórésze …

Bővebben

Szurokfű , a mediterrán ízvilág alfája .

Vadmajoránna.

Szurokfű ,vadmajoránna, Origanum Vulgare . Az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjának szurokfű (Origanum) nemzetségébe tartozó fűszer- és gyógynövényfaj, amelyet latin nevéből oregánónak is neveznek. Az ókori Egyiptomban is ismerték már gyógyhatásait, köhögéscsillapítóként volt közismert, az ókori Görögországban pedig sérüléseket gyógyítottak vele. A középkorban az ételeket a szurokfűolajával óvták meg a mikrobás fertőzésektől. Fűszerként főleg a mediterrán konyhára jellemző (gyakran bazsalikommal és rozmaringgal  kombinálva). Sajátságos íze van, mely …

Bővebben

A boldogsághormonok nyomában……..ENDORFIN.

Boldogsághormon.

Pár napja a blogomban , már írtam egy másik  ” boldogsághormonról ” a szerotoninról.Ezen a vonalon tovább haladva , ma az endorfint szeretném mai bejegyzésem témajaként bemutatni. Az endorfinok az endogén opioid peptidek gyűjtőneve, amelyek neurotranszmitterekként működnek. Ezek a fehérjék a gerincesek agyalapi mirigyében és a hipotalamuszában termelődnek fizikai hatásokra, izgalmi állapot esetén, fájdalomérzületkor, fűszeres ételek fogyasztásakor és az orgazmus időpontjában. Képességeik lényegét tekintve hasonlítanak az opiátokhoz, azaz fájdalmat csillapítanak és kellemes érzést idéznek elő. Az “endorfin” szó, mint kifejezés egyben magában …

Bővebben

Melatonin , az álmaink karmestere .

Álom karmester .

A Triptofán , Szerotonin , Melatonin trió , harmadik tagjával foglalkozunk ma . A melatonin az alvási ciklust irányító hormon. Megnöveli a REM-ciklus hosszát, és élénk álmokat eredményez, emiatt alvászavar ellen adják. Hat a test hőmérsékletére, és álmosságot okoz. Befolyásolja az immunrendszert is, bár ennek módja még nem ismert. A melatonin képzését a hipotalamusz vezérli a fény–sötétség változásairól kapott információ alapján, majd a tobozmirigy (epifízis, …

Bővebben