info@wellnesskucko.hu

+3670/362-2976

Muskotályzsálya olaj avagy….

Mi jó a Nő(k)nek? A muskotályzsálya-olaj a muskotályzsályából (Salvia sclarea) nyert illóolaj, amelyet általában víz- vagy vízgőz-desztillációval állítanak elő a növény virágzatából. Az Európai Gyógyszerkönyvben (amelyen a Magyar Gyógyszerkönyv is alapul) Salviae sclareae aetheroleum néven hivatalos. Színe sárga vagy halványsárga, illata jellegzetes, fűszeres. Összetételét tekintve többféle vegyületből álló keverék, amelyben leginkább terpének és terpenoidok fordulnak elő. A muskotályzsálya illóolaját alkotó vegyületek legfőképp a monoterpének, monoterpenoidok, szeszkviterpének és szeszkviterpenoidok csoportjába sorolhatók be. A legjelentősebbnek számító összetevő a linalool és a linalil-acetát. A muskotályzsálya-olajat felhasználják az élelmiszeriparban, a szesziparban, az illatszeriparban és a kozmetikai iparban is. Laboratóriumi körülmények között változó hatékonyságú baktérium- és gombaellenes hatását állapították meg, valamint kedvező antioxidáns mivoltát.

Fő tulajdonságai:

  • Menstruációt élénkítő
  • Tejtermelés fokozó
  • Idegerősítő, nyákoldó
  • Izomgörcsoldó, alvadásgátló

Az illóolaj további kémiai hatásai: a muskotályzsálya illóolajának baktériumellenes hatásával több kutatásban is foglalkoztak. A kísérletek során mérsékelt, közepes,illetve jelentős antibakteriális hatást mértek. Gombafajok elleni aktivitásával szintén foglalkozott több publikáció is, melyekben mérsékelt, közepes, illetve jelentős antifungális hatást mértek in vitro körülmények között. A muskotályzsályából nyert illóolaj antioxidáns hatását több kutatás során is jónak ítélték a kapott eredmények alapján.

Illóolajának főbb felhasználási lehetőségei: a  muskotályzsálya illóolaját felhasználják az élelmiszeriparban pékáruk, sütemények, fagyasztott tejtermékek, cukorkák, ízesítők, alkoholmentes üdítők gyártásához. A szesziparban alkoholos italok készítésénél, pl. különféle söröklikőrökmuskotályokvermutok esetén használják fel. Ezen kívül parfümök, kozmetikumok, dohánytermékek előállításához,illetve gyógyászati és aromaterépiás célokra is felhasználják.

  • PMS, menopauza
  • Szülés utáni depresszió és szorongás
  • Hőhullámok
  • Endometrózis és mellrák
  • Parkinson-kór, görcsrohamok és görcsök

Jól keverhető: Levendula, muskátli, manuka, neroli, cickafark


Szerző:

Böndi Szabolcs

Kategória:

Cimkék: